تاریخ : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 18 May , 2024
6

مطالبات سینماگران اصفهان از رئیس سازمان سینمایی/ قدردانی از شکسته شدن تهران محوری در دوره جدید

  • کد خبر : 2112
  • 04 مرداد 1402 - 14:27
مطالبات سینماگران اصفهان از رئیس سازمان سینمایی/ قدردانی از شکسته شدن تهران محوری در دوره جدید
محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور در ادامه سفر به استان اصفهان در نشستی صمیمانه با هنرمندان و سینماگران استان به گفتگو نشست.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، وی در این گردهمایی اظهار کرد: واقعیت این است که چون خودم برخاسته از شهرستان هستم دغدغه شما را می فهمم و با این دغدغه ها با تمام وجودم آشنا هستم.

وی افزود: برآیند صحبت ها و پیشنهادات و مطالبات شما به چهار محور مربوط می شود، حمایت از سینماگران استانی، مسائل اقتصادی مانند مالیات،، بیمه و اشتغال، مباحث تکنولوژیکی و تجهیزاتی و مجوز ها و اختیارات قانونی،

تغییر افق نگاه به سینمای استان ها

وی ادامه داد: ما افق نگاه و رویکرد حمایتی به استان ها را تغییر داده ایم.اکنون موظف کرده ایم موسسات سازمان سینمایی همچون: مرکز گسترش و فارابی و سینماشهر به منظور تسریع و تمرکز در رسیدگی به برنامه های توسعه استان ها مدیر و مسئول مجزا و مشخصی در این حوزه پیش بینی کنند. قول نمی دهم همه مشکلات را حل کنم اما می خواهیم گامی اساسی و مهم در این مسیر برداریم.

سفرهای استانی تشریفاتی نخواهند بود

مدیر سازمان سینمایی کشور با بیان اینکه ایران از جمله کشور هایی است که در سینما صاحب نام و مطرح است خاطرنشان ساخت: متاسفانه برغم بضاعت بالا و نیروی انسانی خلاق و ممتاز اما محصولات سینمایی ما به دلایل مختلف از جمله، به دلیل تحریم فرهنگی و اقتصادی از سوی نظام سلطه، بازار جهانی ندارد. همچنین، نیاز است در رویکرد آثار نسبت به اقتصاد هنر و رسیدن زبان مشترک جهانی بازنگری شود.

وی اضافه کرد: و یکی دیگر از مشکلات عمده ما همین دغدغه های شماست؛ ما شهرستانهایی داریم که فاقد زیرساخت های لازم و فاقد سالن سینما هستند که وضعیت مطلوبی نیست.

وی ادامه داد: در زمینه توسعه به شدت دچار مشکل هستیم و به دنبال ایجاد و توسعه پایدار سینما هستیم؛ سفرهای استانی ما سفر تشریفاتی نیست و نخواهد بود و دنبال ایجاد عدالت در حوزه فرهنگ هستیم.

گسترش بستر مشارکت های خصوصی و دولتی در استان ها

خزاعی با بیان اینکه در کنار حمایت های جدی در جلب مشارکت های بخش خصوصی و دولتی برای ارتقای سینمای استان ها توجه جدی به هنرمندان شهرستانی را در جشنواره های ملی و بین المللی کشور در دستور کار قرار داده ایم تا از این طریق فرصت های برابر و مساعد برای ارتقای این بخش مغفول سینمای کشور ایجاد کنیم، به عنوان مثال سال گذشته بیش از ۲۰۰ هنرمند مستندساز را در سراسر کشور گرد هم آوردیم تا تعامل ایجاد کنیم.

شکل گیری جریان« تهیه کنندگان استانی»

وی بیان کرد: سینمای جوان برای اولین بار ۵ سهمیه برای فیلم بلند دریافت کرده است و سال گذشته ۳ فیلم سینمایی خروجی این سیاست بود و این امکان در گذشته وجود نداشته است؛ مسئله بعدی آغاز اجرای طرح «تهیه کنندگان استانی» خواهد بود تا اجازه ظهور و بروز به آنها داده شود. رویکردی که کمک می کند تا با شکل گیری این ظرفیت تولیدات سینمایی با مولفه های فرهنگ، دغدغه و مطالبات بومی استان ها خلق شوند، البته بدیهی است که تهیه کنندگان استانی بعد از ارائه چند اثر سینمایی و تایید نظر مساعد اتحادیه تهیه کنندگان وارد فضای حرفه ای تر تهیه کنندگی خواهند شد.

نیاز به جشنواره ای تولیدمحور با برند اصفهان

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد سهم اصفهان در جشنواره هایی که در اصفهان برگزار می شود، اشاره کرد: جشنواره های زیادی در استان اصفهان برگزار می شوند که به نوبه خود تاثیرگذار هستند اما احساس می شود جشنواره ای با «برند اصفهان» نداریم و می توان با توجه به منابع و امکانات اجرایی و توان اقتصادی استان جشنواره ای «تولید محور» در کنار «رویدادمحوری» برای تمرکز توجه به هویت فرهنگی و تاریخی و پیشینه تمدنی و معماری و صنایع هنری استان تعریف کرد.

انحصار و مافیا شکسته شد

وی گفت: معتقدم که انحصار و مافیای سینما شکسته شد و در این زمینه گام های زیادی در زمینه تولید، تجهیزات، خدمات، سامان دهی فروش فیلم ها، نظارت و ارزشیابی و نگاه راهبردی به استان های کشور برداشته شد ، من نمی گویم حال سینما امروز کاملا، خوب شده ولی تلاش های بسیاری برای بهتر شدن حال سینما در حال به بار نشستن است.

خزاعی خاطرنشان کرد: کمبودهای صندوق هنر همیشه از سوی وزیر محترم جبران شده و خدمات بیمه ای افزایش یافته است ولی به خاطر مشکلات اقتصادی کشور هنوز بخشی از نیازها رفع نشده است.

افتتاح شصتمین سالن سینمای اصفهان

علی تمنایی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در این نشست اظهار کرد: امروز شصتمین سالن سینما در شهرستان مبارکه افتتاح شد و ما در زمینه سالن سینما وضعیت مطلوبی داریم اما تنها بحث سینما سالن نیست و بحث مهمتر برای رشد سینما نیروهای متخصص و هنرمند برای تولید است.

وی افزود: سهم هنر سینما در اصفهان سهم بی بدیلی است و وظیفه داریم از این جایگاه برای نشر ارزش ها استفاده کنیم و کمک کنیم تا سینما در این استان رشد و اعتلا یابد؛ سهم اصفهان در زمینه آموزش سینما سهم خوبی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان تصریح کرد: امیدواریم امسال سال رونق سینما برای اصفهان باشد.

جشنواره کودک در اصفهان پایدار بماند

داریوش باباییان پیشکسوت حوزه سینما گفت: دست هنرمندان اصفهانی از سازمان سینمایی کوتاه است و چون نمی توانند در اصفهان کاری کنند به تهران روی می آورند؛ هر فردی که پستی می گیرید و در مقامی انتخاب می شود مدتش کوتاه است اما چیزی که از آن مدیر باقی می ماند یاد نیک است؛ و تا امروز تلاش های شما قابل تمجید است.

وی افزود: در سینما تقسیم ژانر ها مهم است و جشنواره کودک که ارزش زیادی دارد؛ اگر اصفهان مرکز این جشنواره است اجازه بدهید برای همیشه برای اصفهان بماند و بودجه سینمایی به اصفهان تعلق بگیرد و هر ساله برای هنرمندان اصفهان بماند

ما سامانه بومی بلیط فروشی در اصفهان داریم

سید احسان اصلاحی از هنرمندان اصفهانی و مدیر پلتفرم فیلمالند گفت: یکی از کارکردهای جشنواره بحث مالی و معنوی است اما جشنواره کودک عملا برای تهران برگزار می شود و عاید ای برای اصفهان ندارد و هویت بخشی به اصفهان نمی دهد.

وی افزود: ما آورده تخصصی برای شهر اصفهان ندیده ایم؛ یکی از بخش های مهم بخش های جنبی است و ما برای لابراتوار مجوز نداریم در حالی که فناوری آن را داریم؛ ما سامانه بومی برای فروش بلیط در اصفهان داریم و تقاضا داریم که این سامانه هم برای اصفهان به خود اصفهان واگذار شود؛ بازار فیلم کوتاه و نیمه بلند ما آرشیو بسیار خوبی دارد اما جایی برای پخش به جز جشنواره ندارد و می خواهیم که در زمینه درآمد زایی این مسئله کمک کنید.

لینک کوتاه : https://honaryarannews.ir/?p=2112

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.