تاریخ : جمعه, ۴ خرداد , ۱۴۰۳ Friday, 24 May , 2024
12

صدور ۴۴ هزار «هنر کارت» برای هنرمندان/ واریز حمایتی ادامه دارد

  • کد خبر : 1523
  • 24 اسفند 1399 - 18:07
صدور ۴۴ هزار «هنر کارت» برای هنرمندان/ واریز حمایتی ادامه دارد
نشست رسانه‌ای مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با موضوع تشریح عملکرد این مجموعه در سال ۱۳۹۹ و سیاست‌های حمایتی آن در ایام کرونا برگزار شد.

به گزارش هنریاران نیوز، سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در تازه‌ترین نشست خبری که روز یکشنبه بیست و چهارم اسفندماه در تالار خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار شد به تشریح عملکرد صندوق اعتباری هنر در سال ۱۳۹۹ و سیاست‌های حمایتی در ایام کرونا پرداخت.

سیدحسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ابتدای این نشست خبری ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های این مجموعه در سال ۱۳۹۹ که متن کامل آن در ذیل این گزارش رسانه‌ای آمده، بیان کرد: سال سخت و عجیبی را پشت سر گذاشتیم و از این حیث در یک مقطع حساسی بودیم که بلایی جهانی بود و همه را در هم پیچید. بدون تردید تاریخ دوران زندگی ما به دوران قبل و بعد از کرونا تقسیم می‌شود که اگر خاطراتش را به فرزندانمان بگوییم به سختی باور می‌کنند و امیدوارم اسنادی داشته باشیم که چه مقطعی را گذرانده‌ایم. بزرگترین گواه هم البته این است که بسیاری از مردان و زنان ایران را از ما گرفت که ما حتی نتوانستیم بر سر مزار آن‌ها باشیم. به همین جهت امروز به شکلی نمادین هنرکارت علی اکرمی و روح‌الله رجایی دو عزیز روزنامه نگاری که طی ماه‌های گذشته به دلیل کرونا دار فانی را وداع گفتند به خانواده این عزیزان تقدیم می‌شود.

وی در این نشست رسانه‌ای افزود: یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در سال ۹۹ صورت گرفت، طولانی‌ترین تعطیلی فعالیت‌های صنوف مختلف فرهنگ و هنر بود که این به معنای از کار افتادن کسب‌وکارهای مرتبط با حوزه فرهنگ و هنر است. شرایطی که واقعاً دشوار بود و موجب ایجاد فضایی شد که در این زمینه مشکلات زیادی به وجود آمد. حتی ذهنیت من این بود که در سال ۹۸ به دلیل رکود اقتصادی‌ وجود داشت، شاهد بازگشت سرمایه در عرصه فرهنگ و هنر نباشیم. متاسفانه در سال ۹۹ غیر از توقف کسب و کارها، اقتصاد نیز دچار رکود شد و همین نشان دهنده این موضوع است که جامعه فرهنگ و هنر نیازمند برنامه و پشتیبانی جدی است.

اگر در وظایف خودمان کوتاهی کنیم…

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر تصریح کرد: کرونا به صورت جدی به مجموعه ما نشان داد که اگر کوتاهی در وظایفمان کنیم قطعاً موضوع فرهنگ و هنر با آسیب جدی مواجه می‌شود. به عبارتی اگر در این حوزه حمایت‌های برنامه‌ریزی شده‌ای صورت نگیرد ما با چالش‌های زیادی مواجه خواهیم شد. از این جهت نهایت تلاش خود را انجام دادیم تا در صندوق اعتباری هنر فعالیت‌هایی را انجام دهیم. ما می‌دانیم در این حوزه نسبت به معیار و اهداف عالی خود فاصله زیادی داریم و اگر هم تاکنون کوتاهی در این زمینه شده از تمامی اهالی فرهنگ و هنر عذرخواهی می‌کنم.

وی با اشاره به اهداف و وظایف صندوق اعتباری هنر، در پنج بخش بیمه تامین اجتماعی، بیمه درمان تکمیلی، طرح تکریم مستمری، کمک مستمری و تسهیلات خدمات خود را جامعه فرهنگ، هنر و رسانه گفت: ما در حوزه سهم بیمه هنرمندان عضو سازمان تامین اجتماعی با چالش زیادی همراه بودیم اما با تعامل ویژه‌ای که با این مجموعه صورت گرفت علیرغم بار ویژه مالی در این حوزه داشتیم ما توانستیم حق بیمه سه ماهه اول سال ۹۹ هنرمندان را رایگان پرداخت کنیم. در این راه هم متوجه شدیم که این حمایت، حمایت مهمی است که به شدت روی آن تاکید داریم. شرایطی که به نوعی مهم‌ترین کار دولت است. ما در حوزه اعطای تسهیلات هم حجم قابل توجهی از تسهیلات را به اهالی محترم فرهنگ و هنر دادیم که گزارش کامل فعالیت‌های آن خدمتتان ارائه شده است.

سیدزاده با اشاره به هنرکارت گفت: درباره هنر کارت حرف‌های زیادی شده که من در اینجا از تکرار آن پرهیز می‌کنم. البته که حجم درخواست برای دریافت هنرکارت بسیار بالاتر از پیش بینی ما بوده است و فکر می‌کنم در حال حاضر ۴۴ هزار هنرکارت به دست افراد رسیده است. برنامه ما هم برای سال ۱۴۰۰ این است که این شبکه هنرکارت به بلوغ برسد تا هنرمندان و اهالی فرهنگ بتوانند از تسهیلات تکمیلی‌اش برخوردار شوند.

واریز مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در روزهای آخر سال

وی افزود: ما در پیش بینی‌هایی که برای بیکاری از ناشی از کرونا داشتیم تصمیم گرفتیم که برای روزهای منتهی به تعطیلات کمک هزینه‌هایی را تقدیم هنرمندان کنیم. در این راستا با وجود مشکلاتی که پیش آمد با رییس سازمان برنامه و بودجه چند روز پیش جلسه برگزار کردیم و تصمیم بر این شد تا برای عزیزانی که در هنر کارت ثبت نام کردند مبلغ یک میلیون و پانصد هزار تومان دیگر تا روزهای آینده به حسابشان واریز می‌شود.. البته درباره واریز مرحله دوم از امروز شروع می‌کنیم و تا فروردین و اردیبهشت هم پرداخت‌ها ادامه پیدا می‌کند. برنامه‌هایی را برای ابتدای سال که اگر بتوانیم حق بیمه اوایل سال ۱۴۰۰ هنرمندان را به صورت رایگان پرداخت کنیم البته هنوز قول قطعی نمی‌دهم اما نهایت تلاش ما این است که بتوانیم برای ماه‌های فروردین و اردیبهشت در پرداخت حق بیمه تلاش کنیم.

وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته صندوق اعتباری هنر در ارائه خدمات این مجموعه طی روزهای کرونایی توضیح داد: پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی (سهم فرد) سه ماهه اول اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه، پرداخت حق بیمه درمان تکمیلی فصل تابستان، کمک‌های بلاعوض و اعطای تسهیلات، پرداخت کمک هزینه معیشتی در قالب کمک مستمری به بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ نفر از اعضای صندوق اعتباری هنر، بهره‌مندی ثبت نام کنندگان هنرکارت از بیمه نامه کرونا، پرداخت کمک هزینه ایام بیکاری کرونا از جمله فعالیت‌هایی است که طی ایام کرونایی از سوی صندوق اعتباری هنر پیش روی هنرمندان و اهالی فرهنگ و رسانه قرار گرفته است. ضمن اینکه پرداخت تسهیلات به چند پردیس‌های سینمایی و ۴۵ تماشاخانه تئاتر از جمله خدمات ما در ایام کرونایی است که برخی از آنها نیز تمدید شده‌اند.

به دلیل فشارهایی که برای پرداخت‌ها داشتیم، فشارهای بیشتری برای دریافت هنرکارت صندوق اضافه شد که این نشان دهنده موضعی است که در امسال بیش از ۲۰ هزار نفر به صندوق اعتباری هنر اضافه شدند به همین میزان درخواست عضویت در صندوق اعتباری هنر هم افزایش پیدا کرده که اگر متقاضیان عضویت هنرمند باشند قدمشان بر چشمان ماست اما چون واقعاً حجم ورودی ما بسیار بالاست و ما هم اکنون بیش از ۸۴ هزار هنرمند هستند بنابراین عذرخواهی می‌کنم اگر تعداد سرویس دهی ما به عزیزان سرعت کمتری پیدا کرده فقط به دلیل حجم بالای متقاضیان، پالایش اعضا و موضوع صدور «هنر کارت» بود که به شدت کار ستادی زمان بر و پیچیده‌ای است.

رونمایی از سامانه‌های «سایه» و «پروانه» در سال ۱۴۰۰

سیدزاده با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته برای رونمایی از سامانه «سایه» در سال ۱۴۰۰ گفت: این سامانه سایه در دسترس همه مبادی حمایتی حوزه فرهنگ و هنر قرار خواهد گرفت حتی سازمان‌هایی که نیازمند دریافت اطلاعات از هنرمندان برای بسته‌های حمایتی خود هستند می‌توانند از خدمات این سامانه بهره مند شوند. این سامانه یک سامانه شفاف سازی برای نحوه ارائه خدمات به هنرمندان و شناسایی این خدمات است که می‌تواند ما را در برنامه‌ریزی فعالیت‌های حمایتی مدیریت کند. این سامانه یکی از کلان‌ترین سامانه‌های وزارت ارشاد است که موجب تمرکز حمایت‌ها می‌شود که حمایت‌های ما به صورت برنامه‌ریزی شده و عادلانه برای جلوگیری از تضییع حق هنرمندان است.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در بخش دیگری از این نشست به سامانه «پروانه» و رونمایی آن در سال ۱۴۰۰ اشاره و اظهار کرد: سامانه «پروانه» یک بازار برای حوزه فرهنگ و هنر است که برای اعضا ایجاد کننده یک فضای معرفی برای ارائه آثار و پروفایل حرفه‌ای هنرمندان و اصحاب رسانه است. در این سامانه علاوه بر نمایش آثار تعرفه‌ها و قیمت کالاها و محصولات فرهنگی و رسانه‌ای ثبت نام کننده در سامانه پروانه پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد. این یک سامانه یک سامانه و بازار بومی برای معرفی محصولات مختلف هنرمندان همه حوزه‌هاست که می‌تواند شرایط موثری را برای دیده شدن ایجاد کند. در کنار این پلتفرم یک بازار شکل می‌گیرد که وظیفه ما هم در این راستا بازارگردانی و رونق دهی حوزه‌های مختلف فرهنگ و هنر است.

وی در ادامه این نشست رسانه‌ای با اشاره به برخی ابهامات موجود میان هنرمندان عضو صندوق اعتباری هنر در نحوه پرداخت حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی توضیح داد: بیمه صندوق اعتباری هنر با تامین اجتماعی بیمه حرف و مشاغل آزاد است. این بیمه بیمه‌ای نیست که ما کارفرمای عزیزان هنرمند باشیم. این سازمان اجتماعی است که هنرمندان را بیمه می‌کند و صندوق اعتباری هنر به عنوان نهاد واسطه اعضا را تایید کرده و اعلام می‌کند که این مجموعه حق بیمه تعدادی از هنرمندان را پرداخت می‌کند. از این ۱۸ درصد، ۸ درصد را اعض می‌دهند و ۱۰ درصد را هم واریز می‌کنیم. این روند دچار آشفتگی‌هایی است که ما و سازمان تامین اجتماعی با آن درگیر هستیم. در این راستا طبق توافقاتی که با سازمان تامین اجتماعی انجام دادیم ساماندهی بیمه هنرمندان بود که تمامی ۱۸ درصد بیمه هنرمندان را ما بدهیم و این مابه‌التفاوت از سوی هنرمندان به صندوق پرداخت کنند که این موضوع هنوز در مرحله زیرساختی قرار دارد. البته ما دوست داریم که سهمیه ۱۸ درصدی بیمه تامین اجتماعی را به ۲۷ درصد افزایش دهیم که امیدوارم در سال ۱۴۰۰ بتوانیم آن را محقق کنیم.

پرداخت ۲۵۰ میلیارد تومان اقدام حمایتی در بخش‌های مختلف

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر تصریح کرد: ما حدود ۲۵۰ میلیارد تومان اقدام حمایتی در بخش‌های مختلف انجام دادیم. این در حالی است که بودجه صندوق حدود ۷۹ میلیارد تومان است. اگر این دخل با این خرج می‌خواند پس من باید کوتاهی خودم از انجام وظایف را اعلام کنم. اما بدانید ما برای دریافت همین بودجه‌ها از جمله بودجه حمایتی که با حمایت دکتر نوبخت صورت گرفت واقعاً نهایت تلاشمان را انجام دادیم. همین نشان دهنده تلاش برای دستیابی به منابع است که همین چالش‌هایی را هم به همراه خواهد داشت. اما ما می‌گوییم عیب ندارد چرا که باید حق حوزه فرهنگ و هنر را گرفت. شما مطمئن باشید اگر ماجرای هنر کارت اتفاق نمی‌افتاد به دلیل قرار گرفتن در شرایط کرونایی کمتر کسی به ما خرده می‌گرفت. اما ما بر این باور بودیم که این بودجه حق هنرمندان است که باید صورت می‌گرفت. ما در حوزه پرداخت وام‌های بلاعوض و تسهیلات مختلف با بسیاری از نهادها و مجموعه‌ها وارد تفاهم شدیم که هم به این مجموعه‌ها فشار آمد و هم ما با چالش‌های زیادی مواجه شدیم.

سیدزاده تاکید کرد: در حوزه فرهنگ و هنر هرکسی تقاضای وام داده بود و البته مجاز به درخواست تسهیلات هم بوده ما نهایت همکاری را انجام دادیم. شاید میزان وام‌ها کاهش داشته اما آنچه انجام گرفته تلاش برای رسیدگی همه درخواست‌ها بود که من یادم نمی‌آید به عزیزی پاسخ منفی داده باشیم. ما اجازه ندادیم صدای کسی به ما برسد و ما به او پاسخ ندهیم. این وظیفه ماست و اگر جایی صدایی را نشنیدیم این وظیفه برخی دیگر از دوستان بوده که صدایشان را به ما نرسانده‌اند. من قول دادم و می‌دهم که اگر صدایی به من برسد به آن صدا پاسخ بدهم. در این شرایط اختلالاتی هم به وجود می‌آید که بنده و همکارانم نهایت تلاش را برای رسیدگی به موضوعات انجام خواهم داد.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود ضمن ارائه توضیحاتی درباره روند توزیع هنر کارت در شهرستان‌ها و اصناف مختلف هنری در تهران و تایید مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد، به موضوع راه اندازی سامانه پاسخ به اعتراضات مرتبط با «هنرکارت» و اختصاص یک بودجه حمایتی از هنرمندان در مواجه با بیکاری گفت: طبق رایزنی و برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته مقرر شده تا مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان را به عنوان بیمه بیکاری هنرمندان و اصحاب فرهنگ و رسانه در بودجه سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شود. در این زمینه هم با دوستان در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به توافق رسیدیم که امیدوارم به همین شکل اجرایی شود. البته من در این چند روز شنیدم که این مبلغ به ۳۰۰ میلیون تومان کاهش پیدا کرده که امیدوارم خبر درستی نباشد.

لینک کوتاه : https://honaryarannews.ir/?p=1523

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.